Monitoringjest rozwiązaniem, z którego pracodawcy korzystają na coraz większą skalę. W wielu branżach jest to niezbędny element prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa, mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa w zakładzie pracy.
W takich miejscach dopuszczalne jest stosowanie wyłącznie monitoringu wizyjnego, bez możliwości rejestrowania dźwięku. Poza tym jego stosowanie nie wszędzie jest dozwolone – nie obejmuje on pomieszczeń sanitarnych, szatni, stołówek oraz palarni.
W jakich miejscach niedozwolony jest montaż monitoringu wizyjnego?
Kwestie dotyczące stosowania monitoringu wizyjnego w zakładzie pracy reguluje ustawa o monitoringu wizyjnym oraz Kodeks Pracy. Jak wynika z jej zapisów, niedopuszczalny jest monitoring pomieszczeń socjalnych, a także szatni, toalet, stołówek, palarni oraz pomieszczeń udostępnionych zakładowym organizacjom związkowym. Wyjątek od tej zasady stanowi sytuacja, gdy instalacja kamer w tych właśnie miejscach jest nieodzowna do realizacji określonego celu – nie może jednak przy tym naruszać godności pracowników.
Jeżeli niezbędny okazuje się monitoring pomieszczeń sanitarnych, wówczas zgody na to musi udzielić zakładowa organizacja związkowa. Nie w każdym zakładzie ona istnieje – wówczas wymagana jest zgoda wyrażona przez przedstawicieli pracowników. Przy tej okazji pojawia się bardzo ważna uwaga, a mianowicie taka, że monitoring wizyjny musi być ograniczony do absolutnie niezbędnego minimum. W zasięgu kamer powinny znajdować się wyłącznie te obszary zakładu pracy, które mają kluczowe znaczenie w kontekście realizowania konkretnych celów.
Czy obowiązkowe jest informowanie pracowników o monitorowaniu?
Jedną z najistotniejszych zasad działania monitoringu wizyjnego w zakładzie pracy jest jawność. Oznacza to dokładnie tyle, że pracodawca jest zobligowany do poinformowania pracowników o tym, że będą monitorowani – musi to uczynić na 14 dni przed uruchomieniem kamer. Jeżeli chodzi o formę udzielenia takiej informacji, to może ona zostać ona przekazana osobiście podczas spotkania z pracownikami lub w drodze e-mailowej czy poprzez wywieszenie jej na tablicy ogłoszeń.
Na tym jednak nie koniec. Pracodawca ma również obowiązek powiadomienia na piśmie każdego pracownika o celowości monitoringu wizyjnego oraz o obszarze obejmowanym przez kamery i okresie przetwarzania zarejestrowanego obrazu. Obowiązek ten odnosi się także do nowo zatrudnionych pracowników. Dodatkowo wszystkie miejsca znajdujące się w zasięgu kamer muszą być odpowiednio oznaczone, np. za pomocą piktogramu.
Co warto jeszcze wiedzieć na temat monitoringu wizyjnego w zakładzie pracy?
Zgodnie z Kodeksem Pracy nagrań pochodzących z monitoringu wizyjnego nie wolno przechowywać przez okres dłuższy niż 3 miesiące – chyba że stanowią one dowód w postępowaniu prowadzonym na podstawie prawa. Instalacja kamer ma służyć: zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników, ochronie mienia, kontroli produkcji oraz zachowaniu w tajemnicy informacji istotnych dla interesu pracodawcy.
Montaż monitoringu wizyjnego warto powierzyć sprawdzonej i doświadczonej firmie, takiej jak Grupa Piast. Jak podkreślają jej eksperci, tego typu system stanowi podstawę bezpieczeństwa każdego nowoczesnego przedsiębiorstwa. Firma zapewnia rozwiązania, które są dostosowane do potrzeb biznesowych w zakresie doboru, montażu i konfiguracji monitoringu adekwatnego do indywidualnych potrzeb klientów. Dysponuje ona również profesjonalnym, całodobowym centrum monitoringu wizyjnego, obsługiwanym przez doświadczonych operatorów.