Grupa patrolowa a grupa interwencyjna – jakie są różnice?

Czy grupa patrolowa znaczy to samo co grupa interwencyjna? Choć w obu przypadkach mowa jest o zespole wykwalifikowanych pracowników, których zadaniem jest ochrona ludzi i mienia, każdy z nich zajmuje się jednak nieco odmiennymi czynnościami. Grupa interwencyjna to przede wszystkim ochrona. Z kolei głównym zadaniem grup patrolowych jest wykonywanie regularnych obchodów terenów posesji, osiedli mieszkaniowych i parkingów oraz innych nieruchomości objętych usługą stałej ochrony. Obydwie grupy wyposażone są w nowoczesne środki łączności, co umożliwia natychmiastowe przesyłanie informacji do centrum monitorowania i w razie potrzeby uzyskanie dodatkowego wsparcia.

Jak działa grupa patrolowa?

Grupa patrolowa podejmuje przede wszystkim działania prewencyjne. Zarówno w przypadku tego zespołu, jak i grupy interwencyjnej, mamy do czynienia z wyspecjalizowaną i wyselekcjonowaną kadrą pracowniczą. Jej członkowie są wyposażeni w broń palną oraz środki przymusu bezpośredniego, na przykład kajdanki czy pałki służbowe.

Warto pamiętać, że powierzenie ochrony ludzi i mienia wyszkolonym pracownikom ochrony fizycznej to gwarancja pełni bezpieczeństwa oraz profesjonalnych usług. Dzięki temu, że grupa patrolowa składa się z co najmniej dwóch osób, może prowadzić skuteczne działania. W firmach zajmujących się ochroną ludzi i mienia pojęcia, takie jak grupa interwencyjna czy patrolowa, często stosowane są zamiennie. Niezależnie od nazewnictwa zespoły te stanowią system profesjonalnej ochrony.

Co to jest grupa interwencyjna?

Grupa interwencyjna to formacja, która składa się ze specjalnie przeszkolonych pracowników będących w ciągłej gotowości do akcji. Powołana jest do bezpośredniej ochrony fizycznej osób i mienia na terenie chronionego terenu czy obiektu. Po otrzymaniu informacji o zdarzeniu wyrusza na jego miejsce.

Dzięki temu, że jej członkowie mają stosowne uprawnienia, mogą podejmować środki przymusu bezpośredniego. Udaremniają włamania i zamachy, chronią mienie i życie, ale również, dzięki odpowiedniemu przeszkoleniu, podejmują działania o charakterze ratowniczym. Patrol może także zatrzymywać sprawców i zabezpieczać ślady na miejscu zdarzenia. Do obowiązków grup interwencyjnych należy szeroki zakres usług. Jeśli chcesz z nich skorzystać, koniecznie dokładnie sprawdź ofertę wybranej firmy.

Jakie usługi świadczą grupy interwencyjne? Poznaj zalety!

Zadaniem grup patrolowych jest zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna kontrola bezpieczeństwa obiektu. Patrole zabezpieczają również transport wartości pieniężnych oraz imprezy masowe. Firmy działające w tej branży charakteryzuje znajomość środowiska i wysoki poziom wyszkolenia pracowników. Warto podkreślić, że pracownicy tego typu grup są wpisani na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej. Mają doświadczenie, co czyni ich specjalistami w swojej dziedzinie. Są przeszkoleni i umundurowani zgodnie z przepisami ustawy o ochronie osób i mienia.

Grupa patrolowa i interwencyjna – co jeszcze warto wiedzieć?

Wyszkoleni pracownicy grup patrolowych oraz interwencyjnych w razie potrzeby wzywają również odpowiednie służby ratownicze, takie jak policja, straż pożarna czy pogotowie ratunkowe. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając firmę zajmującą się patrolowaniem oraz interwencjami. Usługodawca powinien świadczyć usługi na najwyższym poziomie i indywidualnie traktować każde zamówienie. Ponadto zapewniać również optymalne bezpieczeństwo i ochronę, tak aby klienci korzystający z jego usług mieli pewność wyboru profesjonalnych usług. Najłatwiej o to w firmach, które mają długie, co najmniej kilkudziesięcioletnie doświadczenie w ochronie.

Udostępnij: