Integralna rola kompleksowej higieny w eliminowaniu zanieczyszczeń żywności

Integralna rola kompleksowej higieny w eliminowaniu zanieczyszczeń żywności jest kwestią niezwykle ważną, uwzględnioną już na poziomie rządowych obostrzeń oraz rozporządzeń, a także pism wydawanych przez międzynarodowe organizacje, związane z bezpieczeństwem i higieną w procesach wytwarzania żywności.

Podstawą zapobiegania zanieczyszczeniom żywności jest utrzymanie zakładu produkcyjnego w nienagannej czystości. Pomaga to w przestrzeganiu zaleceń sanitarnych oraz usuwa inne potencjalne zagrożenia dla przygotowywanych produktów. Niemożliwe jest jednak samodzielne utrzymanie czystości w dużych zakładach, bez ponoszenia znaczących nakładów na ten cel. Rozwiązaniem pozwalającym na rozsądne kosztowo i jakościowo kontrolowanie stanu czystości w takich miejscach jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy z odpowiednim doświadczeniem.

Na jakie zanieczyszczenia jest narażona żywność w zakładach produkcyjnych?

Większość zanieczyszczeń, z jakimi borykają się zakłady produkcji spożywczej, to tzw. zanieczyszczenia krzyżowe. Pojęcie to określa trzy najbardziej prawdopodobne źródła zanieczyszczeń żywności, do jakich może dojść w zakładzie na skutek zaniedbań lub braku dołożenia należytych starań. Produkowana żywność może zostać zanieczyszczona za pomocą innej, skażonej w jakiś sposób żywności, przez człowieka i brak staranności w jego działaniach czy przez niestosowanie się do podstawowych zasad higieny. Ostatnim źródłem zanieczyszczeń żywności jest zabrudzony albo skażony sprzęt, nieprzygotowany do pracy z produktami spożywczymi.

Higiena w zakładach spożywczych może być też związana z działaniami celowymi, mającymi za zadanie poprawienie cech przygotowywanego produktu, np. jego koloru, smaku czy zapachu albo działaniami przypadkowymi, niezamierzonymi.

Jakie są konsekwencje zaniedbań w kwestii higieny w zakładach spożywczych?

Zaniedbania – celowe lub przypadkowe – jak na przykład pozostawienie ugotowanej żywności w bezpośrednim sąsiedztwie surowego mięsa, zwierającego patogeny albo związane z wprowadzaniem niepewnych substancji chemicznych do przygotowywanych produktów w celu poprawy ich cech charakterystycznych bądź smakowych, mogą mieć poważne konsekwencje.

Do najczęstszych konsekwencji zanieczyszczenia żywności należą zatrucia pokarmowe, wymagające wycofania i utylizacji partii produktu po przebadaniu ich przez służby sanepidowskie. To z kolei nie tylko generuje straty finansowe dla zakładu produkcyjnego, ale przede wszystkim odbija się na opinii klientów i może spowodować długofalowe konsekwencje w postaci zniszczonego wizerunku i zmniejszonej sprzedaży.

W jaki sposób można zapobiegać zanieczyszczeniom żywności?

Absolutną podstawą utrzymania higieny w zakładach spożywczych jest zadbanie o profesjonalne czyszczenie i konserwację powierzchni. Utrzymanie czystości powinno objąć wszystkie wykorzystywane przestrzenie, w tym przestrzeń produkcyjną – zarówno podłogi, jak i blaty robocze oraz sprzęty – a także przestrzeń magazynową. Tę kwestię należy powierzyć profesjonalnym firmom, które znają przepisy związane z wytwarzaniem i przechowywaniem żywności i będą w stanie dostosować do konkretnych potrzeb rodzaj oraz zakres wymaganych prac, ale też rodzaj i ilość detergentów czy sposób czyszczenia poszczególnych stref lub urządzeń.

Komu najlepiej zlecać utrzymanie czystości w zakładzie produkcji żywności?

Zapobieganie zanieczyszczeniom żywności warto rozpocząć od wynajęcia fachowej firmy. Bardzo cenne w kwestii utrzymania czystości jest doświadczenie firmy sprzątającej.

Piast Group ceni sobie w tej kwestii profesjonalizm, terminowość oraz rzetelność w wykonywaniu zleconych nam zadań. To właśnie dotychczasowe doświadczenie w świadczeniu kompleksowych usług sprzątających pozwoliło nam rozszerzyć zakres działalności o kolejny obszar. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą i skorzystania z naszych usług w tym zakresie.

Udostępnij: