Co to jest monitoring wizyjny?

Wysoki poziom bezpieczeństwa, czyli ochronę przed potencjalnym napadem lub kradzieżą, skutecznie zapewniają nowoczesne systemy alarmowania. Wśród nich dużą popularnością cieszy się monitoring wizualny. Stosuje się go w prywatnych domach, przedsiębiorstwach oraz instytucjach użyteczności publicznej. Zatem co to jest monitoring wizyjny?

W sporym uproszczeniu, monitoring wizualny to system kamer przemysłowych, umieszczonych w ochranianych budynkach. Mogą to być zarówno prywatne domy, jak i siedziby firm czy instytucji. System kamer jest podłączony do całodobowej dyspozytorni, która może odpowiednio szybko zareagować na sytuacje potencjalne niebezpieczne, udaremniając włamanie i kradzież.

Przede wszystkim prewencja, czyli co to jest monitoring wizyjny?

Podstawą wiedzy o możliwościach zapewnienia bezpieczeństwa sobie czy dobrom firmowym jest rozeznanie, co to jest monitoring wizyjny, jak działa oraz kiedy warto z niego skorzystać.

Pod pojęciem monitoringu wizualnego rozumie się szereg kamer przemysłowych, instalowanych w strategicznych punktach budynków, np. przy wejściu i wyjściu, przy kasach czy drzwiach magazynowych. W domach prywatnych często umieszczane są też przy bramach oraz garażach. System rejestruje w czasie rzeczywistym obraz, jednocześnie przesyłając go do firmy ochroniarskiej. Tam wszystkie nagrania są na bieżąco przeglądane, a w razie wykrycia potencjalnego niebezpieczeństwa uruchamiane są systemy alarmowe, mające za zadanie odstraszyć intruza.

Nowoczesny monitoring wizyjny – jak działa?

Obraz z kamer przemysłowych jest przekazywany na żywo do dyspozytorni firmy ochroniarskiej. Tam jest przeglądany na bieżąco, co pozwala nie tylko na monitorowanie sytuacji w konkretnej chwili, ale również wszczęcie alarmu, który udaremni ewentualne wtargnięcie na teren obiektu. Dodatkowo wszystkie nagrania z kamer przemysłowych są rejestrowane, dzięki czemu mogą służyć jako materiał dowodowy, jeśli sytuacja będzie wymagała ingerencji odpowiednich służb, w tym: policji, pogotowia ratunkowego, energetycznego, gazowego lub straży pożarnej.

Monitoring wizualny pozwala na działania prewencyjne, czyli zapobieganie ewentualnym włamaniom dzięki szeregowi zabezpieczeń i alarmów, mających na celu zniechęcenie włamywacza. Mając na uwadze monitoring wizyjny – jak działa, warto pamiętać o połączeniu go z innymi, skutecznymi metodami ochrony swojego mienia.

Profesjonalny monitoring wizyjny – zastosowanie w praktyce

W praktyce monitoring wizyjny zastosowanie ma bardzo szerokie i powszechne. Kamery przemysłowe, podłączone do systemu monitoringu wizualnego, można spotkać głównie w galeriach handlowych, dużych sklepach i marketach, kasynach, sklepach jubilerskich, szkołach, urzędach, przedsiębiorstwach, zakładach produkcyjnych, ale również w przestrzeni miejskiej – np. na ulicach czy w parkach. Spora część właścicieli domów jednorodzinnych również decyduje się na ten rodzaj zabezpieczenia dla swojego mienia.

Całodobowy monitoring wizyjny – cena

Profesjonalne firmy ochroniarskie oferują w pełni kompleksowe usługi, które są elastycznie dopasowane do potrzeb klientów oraz rodzaju czy charakteru obiektu. Z tego względu, za monitoring wizyjny cena również podawana jest zawsze indywidualnie, po ustaleniu zakresu usług na rzecz Klienta. Co do zasady jednak, im więcej usług zostanie wybranych, a poziom gwarantowanego bezpieczeństwa jest wyższy, tym ostateczne koszty takiego przedsięwzięcia zmniejszają się w stosunku do sumy cen za każdą usługę osobno. Warto też pamiętać, że obecnie monitoring wizualny jest podstawą, jeśli chodzi o wygodną i skuteczną ochronę i zabezpieczenie mieni

Udostępnij: