Praca w firmie ochroniarskiej oznacza szereg obowiązków, a ponadto wiąże się z licznymi wyzwaniami. Pracownicy ochrony zabezpieczają m.in. różnego rodzaju obiekty użyteczności publicznej, zakłady pracy, place, parkingi oraz imprezy masowe i okolicznościowe.
Zakres obowiązków pracowników ochrony jest stosunkowo szeroki. Posiadają oni określone uprawnienia, których nie mogą przekraczać. W trakcie swej pracy podejmują rozmaite działania, ale wiąże się to też z pewnymi ograniczeniami.
Podstawa prawna regulująca uprawnienia i obowiązki pracowników ochrony
Sprawę uprawnień i obowiązków pracownika ochrony określa przede wszystkim Ustawa o ochronie osób i mienia, a także akty wykonawcze i uzupełniające do tej ustawy. Należą do nich m.in.:
- Ustawa z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej,
- rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne,
- rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowego trybu działań pracowników ochrony.
Ponadto każda agencja ochrony oraz poszczególne obiekty posiadają wewnętrzne procedury i regulaminy, których także należy przestrzegać. Przy tej okazji wypada podkreślić, iż odnosi się to do wszystkich osób – nie tylko ochroniarzy – przebywających na terenie tych obiektów.
Co wchodzi w zakres obowiązków pracownika ochrony?
Osoby zatrudnione w firmach ochroniarskich w charakterze ochroniarzy są w głównej mierze zobligowane do ochrony mienia, polegającej na nadzorowaniu obiektu oraz obserwowaniu jego okolic. Oznacza to konieczność regularnych patroli oraz monitoringu za pomocą kamer. Zadaniem ochroniarza jest wykrywanie zagrożeń, np. pożarów, włamań czy aktów wandalizmu. Ma w związku tym prawo ująć osoby będące zagrożeniem dla ludzi lub mienia, ale wyciąganie wobec nich konsekwencji jest już uprawnieniem służb porządkowych, np. policji.
Pracownicy firm ochroniarskich mogą mieć także obowiązki z zakresu ochrony osób prywatnych – biznesmenów, polityków, świadków koronnych etc.
Jakie najważniejsze uprawnienia ma pracownik firmy ochrony osób i mienia?
W ramach wykonywania swoich obowiązków pracownik ochrony – oprócz wspomnianego już wcześniej prawa do ujęcia osoby stwarzającej zagrożenie na terenie zabezpieczanego obiektu – ma prawo do:
- dokonania przeglądu zawartości odzieży lub bagażu,
- kontrolowania pojazdów,
- badania alkomatem pracowników danego obiektu,
- użycia siły fizycznej jako środka przymusu bezpośredniego.
Dotknięcie drugiej osoby jest możliwe wyłącznie wówczas, kiedy okazuje się to niezbędne w związku z wykonywanymi obowiązkami.
Jakiej firmie powierzyć obowiązki z zakresu ochrony fizycznej osób i mienia?
Piast Group to doświadczona firma ochroniarska świadcząca usługi z zakresu ochrony fizycznej osób i mienia. Dysponuje świetnie przeszkolonymi pracownikami, którzy swoje obowiązki wykonują sumiennie – zgodnie z obowiązującymi przepisami. Działania te mają charakter kompleksowy i obejmują też m.in. kontrolę ruchu osobowo-towarowego.
Wszystkich klientów zainteresowanych ofertą firma zaprasza do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na stronie https://piast.info.pl/ochrona/ochrona-fizyczna/ oraz do kontaktu w celu ustalenia szczegółów współpracy. Do każdego zlecenia Piast Group podchodzi indywidualnie i ze szczególną starannością, proponując szereg profesjonalnych rozwiązań dopasowanych do konkretnych potrzeb.